Afgelopen week kregen wij het bericht dat na een kort verblijf in een verzorgingshuis op donderdag 21 augustus is overleden ons erelid tevens medeoprichter van de PCN, Jan Verhoeven.
Jan was vanaf de oprichting in 1987 bestuurslid van onze vereniging in de functie van veilingmeester. Deze veilingen, die tijdens iedere bijeenkomst van de vereniging werden gehouden, waren een doorslaand succes, waarbij de verenigingskas goed werd gespekt door de provisie van zowel de inzenders als kopers. Zowel de samenstelling als afhandeling inclusief de afrekening werd allemaal door één en dezelfde persoon gedaan en was een zeer tijdrovende klus.
Eén van de hoogtepunten was wel de veiling tijdens de viering van ons 10-jarig bestaan in het toenmalige Postmuseum in Den Haag. Zelfs vanuit Engeland, Duitsland, België en Frankrijk was er voor deze veiling veel belangstelling. Het bieden per mail of communicatie via het internet stond nog in de kinderschoenen.
Jan had aangegeven maximaal 100 veilingen, dat is dan maar liefst 25 jaar!!!, voor onze vereniging te verzorgen en dat er dan absoluut een opvolger moest zijn gevonden.
Naast de veilingen verzorgde Jan nog diverse publicaties van een hoog niveau, met name de publicatie over de Poko-machine die in het Postmuseum als enig overgebleven apparaat nog tentoongesteld werd, is daar een voorbeeld van. Maar liefst twee dagen heeft Jan, tezamen met zijn vriend, Ruud Hammink, de bewuste machine gedemonteerd en met testrollen uitgeprobeerd totdat zij exact wisten hoe de machine werkte en welke fouten er door gebruik hiervan konden optreden. Dit uiteraard met toestemming van de directeur van het museum. Mede door de vele contacten, die Jan in de wereld der filatelie had werd dit mogelijk gemaakt.
Het belangrijkste boekwerk dat Jan heeft verzorgd is zonder twijfel de ‘Catalogus van de perfins van Nederland en OR’, waarin alle tot die tijd bekende perfins werden gepubliceerd. Dit boekwerk was een enorm succes en voor iedere verzamelaar van de Nederlandse perfins onmisbaar. Na 10 jaar verscheen er een nieuwe editie met daarin alle aanvullingen en verbeteringen ten opzichte van de eerste uitgave. Deze uitgave omvatte maar liefst 308 pagina’s. En daar bleef het niet bij, want in 2016 verscheen er een derde editie, nu in samenwerking met Nico van der Lee, die het werk als veilingmeester van Jan had overgenomen.
Dat Jan Voor zijn inzet en publicaties benoemd werd tot erelid was dan ook niet meer dan terecht.
Helaas hebben wij Jan door zijn afnemende gezondheid de laatste twee jaar niet meer op onze bijeenkomsten mogen begroeten en dat was een bijzonderheid, omdat Jan nagenoeg geen bijeenkomst oversloeg en zeker de eerste 25 jaar van zijn lidmaatschap heeft hij geen bijeenkomst verzaakt.
Voor onze vereniging is Jan van onschatbare waarde geweest en nu nog kan iedereen profiteren van zijn kennis, welke hij door middel van zijn publicaties aan ons nalaat.
Jan, namens mij en de leden, hartelijk dank.
R. J. Slim, voorzitter PCN